شماره ۳۳۴۱

دوشنبه

۲۷ دی ۱۴۰۰

17 Jan 2022

5000 تومان

روزنامه سراسری ایران

هشدار رئیس سازمان امور اجتماعی کشور؛

وضعیت امروز جامعه 
نگران‌کننده است 

                                                                                                                                                                              

امیرعبداللهیان:

در وین وقت‌کشی نمی‌کنیم

19 دی: وزیر امور خارجه کشورمان در سفر اخیرش به چین، در گفت‌وگویی به سوالاتی درباره روابط دوجانبه تهران-پکن و نقش چین در مذاکرات وین پاسخ داد.
به گزارش ایسنا به نقل از شبکه چینی سی‌جی‌تی‌ان، حسین امیر عبداللهیان در گفت‌وگویی با این شبکه در پاسخ به این سوال درباره این که امیدوار است این سفر چه نتایجی در بر داشته باشد، گفت: در طول این سفر، ما در زمینه مسائل مهمی به اتفاق نظر رسیدیم، از جمله در زمینه اجرای توافقی جامع میان دو طرف. برای اجرایی کردن این چشم‌انداز بلندمدت که از سوی رهبران کشورهای‌مان برای توسعه روابط ایران-چین ارائه شده است، هر دو طرف به یک نقشه راه نیاز دارند، از این رو، ما به یک توافق همکاری بلند مدت ۲۵ ساله راهبردی رسیده‌ایم. سفر من به این‌جا برای گفت‌وگو با همتایم آقای وانگ‌یی درباره چگونگی اجرای این برنامه است. ما همچنین درباره دیدگاه‌هایمان پیرامون مسائل عمده بین‌المللی و منطقه‌ای تبادل‌نظر کردیم. به طور مثال، ما هنوز با بحران‌هایی جدی در افغانستان و یمن مواجهیم.
امیرعبداللهیان در پاسخ به این سوال که ایران و چین در آینده در چه زمینه‌هایی همکاری خواهند کرد، بیان کرد:  هر دو طرف از این توافق سود خواهند برد. این توافق شامل همکاری در زمینه‌هایی، از جمله تجارت، کشاورزی، دانش و فناوری، همچنین در زمینه‌های فرهنگی مانند توریسم است. علاوه بر این، شامل همکاری در زمینه امور منطقه‌ای و بین‌المللی می‌شود؛ مثلا، حمایت دوجانبه در سازمان‌های بین‌المللی. من بر این باورم این برنامه در راستای منافع دو طرف است.
                                    ادامه در صفحه 2

علی باقری راهی وین شد

19 دی: علی باقری مذاکره کننده ارشد ایران در مذاکرات با گروه ۱+۴، صبح دوشنبه برای ادامه رایزنی‌ها عازم وین، پایتخت اتریش شد.
علی باقری کنی رییس هیات مذاکره کننده ایرانی که از روز جمعه به تهران بازگشته بود، بامداد امروز دوشنبه برای ادامه گفت و گوها با نمایندگان گروه ۱+۴ عازم وین شد.
مذاکره کننده ارشد کشورمان در دو روز اقامت در تهران در قالب یک برنامه سنگین و فشرده با همه مقامات ذیربط بالادستی، فنی و تخصصی نشست‌های هماهنگی و مشورتی داشت.
از صبح امروز در وین مجدداً نشست‌های رسمی و کارگروه‌های مختلف مذاکره کننده ارشد هسته‌ای ایران و تیم همراه با نمایندگان ۱+۴ و هماهنگ کننده اتحادیه آغاز می‌شود.
بر اساس توافق انجام‌شده در هشتمین دور مذاکرات هسته‌ای، مذاکره‌کنندگان ارشد جمهوری اسلامی ایران و سه کشور اروپایی روز جمعه گذشته برای برخی مشورت‌ها به پایتخت‌های خود برگشته بودند. مذاکرات کارشناسی در این ایام هم کماکان ادامه داشت و جلسات کارگروه رفع تحریم و ترتیبات اجرایی (کارگروه سوم) با حضور کارشناسان ایران و گروه ۱+۴ در این مدت در هتل کوبورگ وین برگزار شد.

طی دستوری اعلام شد؛

اتمام حجت رئیسی با بانک‌ها

19 دی: رئیس جمهور در اتمام حجتی خطاب به بانک‌ها خواستار سخت‌گیری بر بدحساب‌های حرفه‌ای و سهل‌گیری بر مردم شد.
حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی در اتمام حجتی خطاب به بانک‌ها تاکید کرد: به بدهکاران بدحساب میدان ندهید و اسامی آنها را منتشر کنید و دستشان را قطع کنید.
اتمام حجت رئیس‌جمهور خطاب به بانک‌ها بدین شرح است:
- سخت گیری بر بدحساب‌ها، به بدهکاران بدحساب میدان ندهید؛ اسامی آنها را منتشر کنید و دستشان را قطع کنید.
- تسهیل پرداخت وام به مردم، در تسهیلات خرد به مردم به جای وثیقه و ضامن، اعتبارسنجی کنید.
- واگذاری بنگاه‌های تولیدی تملیک شده توسط بانکها، سریعاً واحدهای تملک شده تولیدی را یا راه اندازی کنید یا واگذار.
- استرداد سود مازاد دریافتی از مردم و تولید کنندگان، سود مازاد دریافتی از نرخ اعلامی بانک مرکزی را پس بدهید.
- بازنگری در نظامات و مقررات بانکی به نفع مردم و اجرای عدالت.
- حداکثر تا پایان سال کارگروهی به منظور بازنگری در نظامات و مقررات بانکی توسط بانک مرکزی تشکیل و اعلام نتیجه کند.

بازار خودرو به خواب زمستانی فرو رفت؛

کاهش ۶ درصدی قیمت خودرو

19 دی: یک کارشناس بازار خودرو گفت: کاهش قیمت دلار از ۳۰ به ۲۸ هزار تومان تأثیر چندانی در بازار خودرو نداشت و قیمت این کالا بر اثر کاهش نرخ ارز تنها ۶ درصد کاهش پیدا کرده است.
کاظم محمدی نیکخواه در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص وضعیت بازار خودرو اظهار کرد: در حال حاضر هیچ خرید و فروشی در بازار انجام نمی‌شود و بازار خودرو به خواب زمستانی رفته است.
این کارشناس خودرو بیان کرد: با توجه به نوسانات قیمت دلار نمی‌توان امیدوار بود که قیمت ارز ثابت بماند و احتمالاً نرخ آن افزایش پیدا خواهد کرد.
محمدی نیکخواه تصریح کرد: در حال حاضر قیمت خودرو از در کارخانه تا رسیدن به دست مصرف‌کننده تفاوتی ۱۴ درصدی دارد. به عنوان مثال در گذشته خودروهای ما در کارخانه با قیمت ۶۷۵ میلیون تومان قیمت‌گذاری می‌شد اما زمانی‌ که به دست مصرف‌کننده می‌رسید، با قیمت ۸۰۰ میلیون تومان معامله می‌شد. در حال حاضر این تفاوت قیمت نسبت به ماه‌های گذشته نیز کاهش پیدا کرده است.
وی ادامه داد: قیمت خودرو متأثر از قیمت ارز است و تا زمانی که نوسانات ارزی وجود داشته باشد، نرخ این محصول کاهش پیدا نمی‌کند.
این کارشناس خودرو در خصوص ارزیابی خود از پیش‌بینی وضعیت بازار خودرو گفت: امیدوارم سال آینده با پشتیبانی رئیس‌جمهور و وزیر صنعت، معدن و تجارت عرضه‌ خودرو افزایش پیدا کند و بازار خودرو رونق گیرد.

پلیس فتا:

دانش آموزان مراقب شبکه جعلی شاد باشند

19 دی: رییس پلیس فتا البرز با اشاره به اقدامات کلاهبرداران در عرصه اپلیکیشن های جعلی اعلام کرد که دانش آموزان برای به روز رسانی اپلیکیشن شاد از فروشگاه‌های مجازی معتبر استفاده کنند.
سرهنگ رسول جلیلیان در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: به تازگی برخی مجرمان سایبری، برنامه‌های جعلی شاد را در فضای مجازی انتشار داده‌ و با تبلیغات گسترده در شبکه‌های‌اجتماعی، دانش‌آموزان را به نصب نرم‌افزار جعلی شاد تشویق می‌کنند.
وی اضافه کرد: برای نصب و به روز رسانی اپلیکیشن شاد نیازی به پرداخت وجه نیست و کاربران می‌توانند از وب سایت آموزش و پرورش و یا فروشگاه‌های معتبر مجازی دانلود کنند ضمن آنکه برای افرایش امنیت و حفظ حریم خصوصی از گذرواژه‌های مناسب ۲ مرحله‌ای استفاده شود.
جلیلیان گفت: مدیران مدارس درخصوص سوء استفاده و کلاهبرداری تحت عنوان به روز رسانی اپلیکیشن شاد اطلاع رسانی کرده تا علاوه بر مانع شدن برای کلاهبرداری از دانش آموزان استرس و اضطراب در آنها را کاهش دهند.
وی با اشاره به حس کنجکاوی دانش آموزان و اطلاعات محدود آنها از تهدیدات و آسیب‌های فضای مجازی به خصوص شبکه‌های اجتماعی خارجی افزود: احتمال افتادن در دام شیادان و تبهکاران فضای مجازی و آسیب‌های روحی و روانی برای آنها دور از انتظار نیست.
رییس پلیس فتا البرز افزود: خانواده‌ها و دانش آموزان هوشیار باشند چرا که برخی مجرمان با سوء استفاده از نرم افزار شاد به اکانت شبکه‌های اجتماعی کاربران دسترسی غیر مجاز پیدا و با ایجاد اکانت های مشابه با استفاده از شماره تلفن کاربران پیامی را با مضمون و اخطار کد دریافتی را ارسال نمایید، در غیر این صورت دسترسی شما در شبکه آموزشی شاد قطع خواهد شد برای طعمه‌های خود ارسال می‌کنند.

حرف اول

هشدار وزارت کشور را 

جدی بگیریم

مرتضی داستانی
تقی رستم وندی معاون وزیر کشور و رئیس سازمان اجتماعی در گزارشی از وضعیت اجتماعی کشور گفت: ظرف سالیان گذشته به شاخصه‌هایی دست پیدا کردیم که تا حدود زیادی نگران کننده هستند
وی با اشاره به وضعیت مصرف الکل، مصرف مواد مخدر، طلاق، سقط جنین، حاشیه نشینی و خودکشی تصریح کرد: در سالیان گذشته میل مهاجرت از کشور افزایش پیدا کرده است
معاون وزیر کشور میل به ایجاد تغییرات اساسی در کشور را در حال افزایش دانست و توضیح داد: شاخص میل به اعتراض نیز از نشان‌گرهای مهم است. این اعتراض می‌تواند در قالب رفتارهای هنجار شکنانه یا کجروی خود را نشان دهد. وی تأکید کرد: در طی سالیان اخیر با افزایش فشار اقتصادی و معیشتی تاب‌آوری مردم کاهش پیدا کرده است
ادعای اینکه میل به تغییر در کشور افزایش و تاب‌آوری جامعه پایین آمده است را اگر کس دیگری غیر از معاون وزیر کشور مطرح کرده بود بی‌تردید امروز از تریبون‌های مختلف متهم به همه چیز می‌شد جز دلسوزی برای نظام و انقلاب و کشور. یکی از مهمترین آسیب‌های کشور این است که کمتر کسی جرأت می‌کند مشکلات و آسیب‌های کشور را مطرح کند.
بنابراین مسئولان کشور به ویژه دولت و مجلس باید در همه تصمیمات اقتصادی خود به ویژه تصمیم‌های اقتصادی این داده‌ها را مورد توجه قرار دهند و بر اساس تاب‌آوری مردم و اصلاح این شاخص‌ها قدم بردارند برای مثال اگر حذف ارز ترجیحی یا اصلاح قیمت حامل‌های انرژی این مؤلفه‌ها را به شدت افزایش می‌دهد تا جایی که اساس کشور را به مخاطره می‌اندازد، باید در تصمیمات اتخاذ شده تجدید نظر شود.
البته 8 سال پیش هم دکتر مرتضی میرباقری معاون اجتماعی وقت وزارت کشور، گزارش مبسوطی پیرامون آسیب‌های اجتماعی و خطراتی که کشور و نظام و انقلاب را تهدید می‌کند تهیه کرد. این گزارش باعث شد تحرکات زیادی در بین مسئولین کشور ایجاد شود حتی رهبر معظم انقلاب هم ورود کردند و جلساتی را برپا نمودند. ولی با رفتن میرباقری از وزارت کشور همه چیز دوباره به پاشنه قبل خود چرخید و روز از نو و روزی از نو... تا آسیب‌های اجتماعی چه بر سر این کشور و نظام بیاورد.

مصباحی‌مقدم: استفاده از رمز ارز‌ها برای واردات مشکل شرعی ندارد

19 دی: رئیس شورای فقهی بانک مرکزی گفت: استفاده از رمز ارز‌ها که در کشور تولید و یا در بازار جهانی خریده شده برای واردات فناوری کالا و خدمات مجاز است و از نظر شرعی مشکلی ندارد.
حجت الاسلام مصباحی مقدم در هفتمین همایش مالی اسلامی با موضوع رمز ارز‌ها افزود: این پدیده‌ای نوظهور است که با وجود شفافیت، ابهامات زیادی دارد. وی اضافه کرد: در صورتی می‌توانیم بگوییم که رمز ارز‌ها مالیات دارند که یا بانک مرکزی آن را منتشر کرده باشد و یا پشتیبانی مصوبه قانونی داشته باشد.
مصباحی مقدم گفت: با وجود ۱۸۰ بانک مرکزی در جهان ۱۵ هزار رمز ارز داریم که و قالب کشور‌ها آن را به صورت رسمی نپذیرفته‌اند.
وی افزود: اگر رمز ارز‌ها تبدیل به پول رایج شوند می‌توان گفت که منفعت مصرفی و مالیات دارند.
مصباحی مقدم گفت: غالب مراجع نیز معتقدند که رمزارز‌ها مالیات ندارند با این حال می‌توان از آن‌ها برای واردات استفاده کرد.
رئیس شورای فقهی بانک مرکزی افزود: با حضور صالح آبادی در بانک مرکزی شاهد تحول جدی در شورای فقهی بانک مرکزی و اجرای مصوبات آن تا بدنه بانک‌ها و آموزش خواهیم بود.همتی: صادرات نفت در دولت سیزدهم تغییری نداشته است

19 دی: همتی رئیس سابق بانک مرکزی با اشاره به اظهارات دیروز خود و پاسخ برخی خبرگزاری‌ها گفت: جدول مورد استناد خبرگزاری فارس نشان می‌دهد صادرات نفت بعد از پایان دوره ریاست‌جمهوری ترامپ اساساً رشد کرده و دولت جدید در این رشد نقشی نداشته است.
عبدالناصر همتی در این باره در صفحه شخصی خود با ارائه جدول منتشر شده در خبرگزاری اصولگرای فارس نوشت: سؤال کوتاه بود؛ سهم دولت سیزدهم در خنثی سازی تحریم و رشد صادرات نفت چه میزان بوده؟
به جای پاسخ منطقی و صحیح با پاسخهای کلی وادبیات خاص رسانه‌های وابسته به دولت محترم مواجه شدم.
جدول مورد استناد فارس نشان می‌دهد که: صادرات نفت بعد خروج ترامپ رشدکرده و در دولت سیزدهم تغییری نداشته.

عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا؛

وارد موج ششم شده‌ایم و ۳ تا ۴ هفته آینده به پیک می‌رسیم

19 دی: عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا گفت: ما وارد موج جدید شدیم و تقریبا طی ۳ تا ۴ هفته آینده به پیک می‌رسیم.
مینو محرز در گفت‌وگو با میزان در خصوص فوت تعدادی از هموطنان بر اثر ابتلا به اومیکرون گفت: تاثیر واکسن بر روی اومیکرون کم است و از این رو دریافت نوبت سوم واکسن ضروری است چرا که هر چه میزان آنتی بادی و مصونیت در برابر ویروس بیشتر باشد، احتمال ابتلای خفیف‌تر بالاتر است.
وی ضمن اشاره به اینکه هنوز میلیون‌ها نفر در کشور دز سوم واکسن کووید را دریافت نکرده اند، ادامه داد: هنگامی که موارد ابتلا به اومیکرون افزایش یابد و زمینه هم فراهم باشد امکان مرگ‌ومیر ناشی از ابتلا به این سویه هم وجود دارد. کشور‌های اروپایی و آمریکا که موارد ابتلا به اومیکرون در آن‌ها بسیار زیاد است، با موارد بستری چندانی مواجه نیستند، چرا که درصد بالایی از مردم این کشور‌ها ۳ نوبت واکسن خود را دریافت کرده اند.
این متخصص بیماری‌های عفونی با بیان اینکه رعایت فاصله فیزیکی، استفاده از ماسک و شست‌وشوی مداوم دست‌ها و همچنین تزریق نوبت سوم واکسن کرونا از اصول مهم پیشگیری از ابتلا به اومیکرون و نوع شدید این بیماری است، افزود: خوشبختانه این سویه بر خلاف دلتا چندان سبب درگیری ریوی نمی‌شود و بیشتر در دستگاه تنفسی فوقانی باقی می‌ماند و به همین دلیل قدرت سرایت بسیار بالایی دارد.
عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا در پاسخ به این سوال که با توجه به افزایش موارد ابتلا به اومیکرون در کشور آیا می‌توانیم بگوییم موج ششم آغاز شده است، توضیح داد: ما وارد موج جدید شدیم و تقریبا طی ۳ تا ۴ هفته آینده به پیک می‌رسیم.
این پزشک متخصص در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه در حال حاضر ویروس غالب در کشور اومیکرون است یا دلتا، اظهار کرد: از آنجایی که ما تمام موارد مثبت کووید را از نظر ابتلا به اومیکرون مورد بررسی قرار نمی‌دهیم چندان امکان اظهار نظر در این باره وجود ندارد، اما به طور کلی در دنیا همه گیری سویه دلتا سپری شده است و در کشور‌ ما هم فعلا نمی‌توان گفت همه موارد اومیکرون هستند، اما هم اکنون این سویه در حال گرفتن جای دلتا که بیش از سویه غالب بود، است.